Topoľčiansky šachový klub tento rok už po štvrtýkrát hostil v dôstojnom priestore Domu kultúry školský krajský šampionát žiakov základných a študentov stredných škôl. Podujatia sa zúčastnilo v štyroch kategóriách (chlapci a dievčatá zvlášť) dovedna 58 školákov, z ktorých každý patril medzi najlepších vo svojom okrese na základe trojstupňovej postupovej súťaže, kde postupujú najskôr prví traja z okresu a potom prví traja z krajského kola do celoslovenského finále.

Domáce Topoľčany na tomto šampionáte zastupovali medzi základnými školami žiačky: Sára a Karolína Bujnové zo ZŠ sv. Don Bosca a Laura Dobrotková zo ZŠ J. Hollého. Medzi žiakmi: Patrik Verbytskiy z Gymnázia (ktorý mal zabezpečený priamy postup vďaka medaile z minuloročných MK ZŠ) Oliver Kováčik (ZŠ J. Hollého), Patrik Košecký (ZŠ sv. Don Bosca), Filip Novánsky a Nicolas Kováč (ZŠ Škultétyho), Martin Belaň (ZŠ Tríbečská) – pričom poslední dvaja menovaní získali právo divokej karty na účasť v súťaži. Medzi stredoškoláčkami to boli Martina Števanková a Diana Jakubíková a stredoškolákmi Ján Kobida, Lukáš Varga a Martin Kňaze (všetci piati z Gymnázia).

Väčšina uvedených mládežníkov patrí k odchovancom trénera Martina Bujnu, ktorý vedie krúžky na viacerých základných školách, ako aj pravidelne v piatky večer v našej klubovni na ZŠ Gogoľova. Toto podujatie tiež pomáhal rozhodovať spolu s ďalšími dvoma kolegami Arpádom Piroškom z Nitry a Rudolfom Habrdom z Nových Zámkov.

Turnaj bol po hráčskej úrovni okorenený aj účasťou nedávneho účastníka Majstrovstiev sveta mládeže Fidemajstrom Jakabom Bélom z Komárna, ktorý bol tiež minuloročným medailistom na školských MSR.

Úspechy domácich – dve medaile a ďalšie slušné výsledky

Najväčším potešením pre domácich bol zisk titulu Majstra kraja žiakov Patrikom Verbytským presvedčivým výkonom, keď získal 6,5 bodu zo 7 možných. Rovnako tak však aj bronzová medaila Sáry Bujnovej v kategórii žiačok, ktorá v záverečnom kole v boji o medailu porazila svoju sestru Karolínu. Obaja si tak vybojovali postup na Majstrovstvá Slovenska.

Majster Nitrianskeho kraja žiakov Patrik Verbytskiy

Výsledkom zaujal aj Patrik Košecký, ktorý v kategórii žiakov obsadil veľmi slušné 6. miesto. Medzi stredoškolákmi dosiahol najlepší výsledok Ján Kobida s tesným závesom Lukáša Vargu a Martina Števanková pred Dianou Jakubíkovou (všetci traja mali zhodne 3 body), pričom dievčatá obsadili štvrté a piate miesto v kraji.

Celkové výsledky

V kategórii stredoškolákov prekvapil výkon „nenápadného“ študenta z Levíc Martina Solčana, ktorý napriek svojmu nízkemu štartovnému ratingu (len 1628!) dokázal predbehnúť troch silných Komárňancov, vrátane Bélu Jakaba, a stal sa Majstrom kraja s 5,5 bodmi. Istotne k tomu prispeli aj dobré rady trénera Martina Chlpíka.

V kategórii žiačok potešilo suverénne víťazstvo (7 bodov zo 7 možných) ešte Slovenským šachovým zväzom neobjaveného talentu 11-ročnej WCM Mariky Kovaříkovej z Hurbanova (nedávnej medailistky z Majstrovstiev Európskej únie), ktorá ešte len dva roky dozadu „vyhrávala“ pravidelne cenu za najmladšiu účastníčku turnaja. Marikin talent by do budúcna určite pomohol naplno rozvinúť solídny tréner.